دسته‌بندی نشده

لوازم آرایشی بچه گانه

لوازم آرایش کودکان

لوازم آرایش کودکان

لوازم آرایش کودکان بدون شک، کودکان زیباترین فرشتگان خدا هستند، که برای زیبایی، به هیچ مواد آرایشی نیاز ندارند. پوست آن‌ها بسیار لطیف و زیبا است و استفاده از لوازم آرایشی، به پوست حساس و زیبا آن‌ها آسیب می‌زند. لوازم آرایشی، دارای مواد شیمیایی است، که گاهی برای بزرگسالان نیز، می‌تواند مضر باشد، چه برسد به پوست حساس و لطیف کودکان.

کافی است فقط چند دقیقه، از فرزند خود غافل شوید و او را در یک اتاق تنها بگذارید، با صحنه‌ایی مواجه خواهید شد، که برای اکثر مادرها آشنا است. اگر میز لوازم آرایش شما، کاملا به‌هم ریخته است و در و دیوار اتاق، با رژ رنگی شده است، بدانید این کار یک فرشته کوچک و زیبا است.

تقریبا همه کودکان، به ویژه دختر بچه‌ها، علاقه زیادی به لوازم آرایشی دارند، جای تعجب هم نیست، رنگ‌ بندی و بسته بندی، جذاب و رنگارنگ محصولات آرایشی، حتی خانوم‌ها را نیز به وجد می‌آورد. نکته‌ایی که باید به آن توجه داشته باشید، واکنش شما هنگام مواجه شدن با چنین صحنه‌ایی است. اگر دیدید فرزند شما، سعی می‌کند خود را با هیجان آرایش کند، خونسرد باشید و دعوا و فریاد زدن را کنار بگذارید.

با توجه به این‌که در کشور ایران، متقاضیان زیادی برای مصرف لوازم آرایشی وجود دارد، بنابراین کودکان در محیطی رشد می‌کنند، که اکثر اوقات مادرخود را در حال آرایش کردن می‌بینند و درست مثل زمانی‌که، ما کفش مادر خود را می‌پوشیدیم و از او تقلید می‌کردیم، کودکان نیز با استفاده از لوازم آرایشی، از مادر خود تقلید می‌کنند و سعی می‌کنند، شبیه او شوند.

ادامه مطب لوازم آرایش کودکان

در این میان، نقش سریال‌ها و کارتون‌ها را دست کم نگیرید. کودک با تماشای برخی سریال‌ها و دیدن شخصیت‌هایی که برای زیباتر شدن و جلب توجه، آرایش غلیظ می‌کنند، از آن شخصیت‌ها الگوبرداری می‌کنند یا کارتون‌هایی که، پرنسس‌ها و شاهزاده‌ کوچولوها، آرایش‌های جذاب و مدل‌موهای زیبا دارند، توجه کودک را به خود جلب می‌کنند.

علاقه کودکان و دختر بچه‌ها به لوازم آرایشی، ناشی از کنجکاوی آن‌ها برای کشف محیط پیرامون است. آن‌ها دوست دارند همه چیز را بچشند، لمس کنند، بو کنند و … وقتی کودک لوازم آرایشی رنگارنگ مادر را می‌بیند، کنجکاو می‌شود آن را استفاده کند، تا مثل مادر زیبا و جذاب شود.

گروه سنی پنج تا شش سال، گروهی است، که در آن حس کنجکاوی کودکانه شکل می‌گیرد و آنان به دنبال، کشف تفاوت‌های خود با افرد بالغ هستند و برای درک بهتر این موضوع، آن‌چه را که می‌بینند، انجام می‌دهند، در حقیقت الگوبرداری می‌کنند.

لوازم آرایش برای کودکان چه ضرری دارد؟

پوست صورت کودکان، به خصوص در ناحیه صورت و اطراف چشم، بسیار لطیف و حساس است. لوازم آرایشی دارای ترکیبات و مواد شیمیایی است و برخی از آن‌ها مانند رژگونه و رژلب، حاوی رنگدانه‌ها است، که موجب حساسیت و خارش پوستی می‌شود. کودکان با استفاده از لوازم آرایشی، می‌توانند به پوست خود آسیب بزنند. این آسیب، همیشه در بار اول خود را نشان نمی‌دهد، بلکه با چندین بار استفاده، پوست صورت دچار قرمزی، خارش، التهاب، تورم و… می‌شود. هم‌چنین مواد آرایشی، دارای فلزات سنگین در ترکیبات خود هستند، که به تدریج وارد بدن می‌شوند، استفاده مداوم کودکان از مواد آرایشی، سبب ایجاد کم‌خونی شدید می‌شود.

کودکان، علاقه شدیدی به لاک ناخن دارند. لاک برای این‌که جلوه زیباتری به ناخن بدهد و براق و درخشان باشد، باید دارای چند ترکیب شیمیایی ضروری باشد. یکی از این ترکیبات فرمالدهید نام دارد، که عامل اصلی مشکلات تنفسی در کودکان است و حتی مقدار کم آن، باعث سوزش و خارش چشم‌ها و تحریک گلو و بینی می‌شود. این ترکیب، حتی برای بزرگسالان نیز بسیار خطرناک است و باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود. 

از دیگر عوارض آرایش کردن دختربچه‌ها، از بین رفتن اعتماد به نفس آن‌ها است، زیرا آن‌ها در سنین بالاتر، نمی‌توانند بدون آرایش در اجتماع حاضر شوند. مهم‌تر از آن این است، که آرایش کردن دختر بچه‌ها، باعث بلوغ زودرس در آن‌ها می‌شود. بحران هویت، یکی دیگر از عوارض روانی، آرایش کردن دختر بچه‌ها است و در بزرگسالی برای جلب توجه، کارهایی مانند سوراخ کردن لب و بینی انجام می‌دهند، درحالی که در این سنین، نوجوانان باید روی موفقیت‌های درسی تمرکز کنند.

مضرات لوازم آرایشی برای کودکان

کودکانی که در هنگام بازی، از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند، ممنوعیت و محدودیتی از طرف والدین،  در مصرف لوازم آرایشی ندارند و در بزرگسالی، به دخترانی تبدیل می‌شوند، که در استفاده از مواد آرایشی افراط خواهند کرد. بازی با لوازم آرایشی، نه تنها تبدیل به یک عادت می‌شود، بلکه کودکان را در معرض مواد شیمیایی خطرناکی، که موجب بروز بیماری‌های پوستی می‌شود، قرار می‌دهد و تعادل هورمون‌های بدن را به‌هم می‌زند.

لوازم آرایشی منافذ پوست را مسدود می‌کند و موجب بروز جوش‌ها و آکنه می‌شود. از آن جایی‌که پوست صورت کودکان نازک و حساس است، کک و مک، خشکی صورت، خارش و سوزش پوست، آبریزش بینی، عفونت چشم و … عوارض طبیعی استفاده از لوازم آرایشی در کودکان است، علاوه بر این‌ها، شادابی پوست صورت کودکان را به مرور کاهش می‌دهد. 

در هنگام مواجه شدن با آرایش کردن کودکان، از برخورد تند و چکشی با آن‌ها بپرهیزید و به کودک خود بگویید، که بدون آرایش زیباتر است و آرایش کردن، چهره زیبا و معصوم او را پنهان می‌کند و دائم به او اعتماد به نفس دهید. 

برخورد صحیح در هنگتم آرایش کودکان

 • با لحنی مهربان و منطقی، برای کودک خود توضیح دهید، که آرایش مناسب سن او نیست و به پوست صورت او آسیب می‌رساند. به او بگویید، که کودکان آن‌قدر زیبا و بی عیب و نقص هستند، که هیچ‌گونه نیازی به لوازم آرایشی ندارند. برای او توضیح دهید، که می‌تواند در سنین بالاتر، برای خود لوازم آرایشی جداگانه تهیه کند و از آن استفاده کند، اما هنوز زمان آن فرا نرسیده است. کودکان باید بدانند، که به صورت طبیعی پوستی سالم و شفاف دارند و بسیار زیبا هستند.
 • چه اشکالی دارد، که کودکان نیز به دنبال زیبایی و آراستگی باشند؟ اگر دختر کوچولو خود را هنگام آرایش کردن دستگیر کردید، عصبانی نشوید و فریاد نزنید، با مهربانی به سراغ او بروید و به او بگویید، می توانید چند گل سر یا تل‌های رنگارنگ برای او تهیه کنید، تا زیباتر و جذاب‌تر شود و روش‌های مختلف بستن مو را، به او آموزش دهید.
 • الگوی کودک خود باشید، سعی کنید کم‌تر جلوی چشمان کودک خود آرایش کنید یا هنگام آرایش کردن، در اتاق خود را ببنیدید. کودکان در سنین پایین، از نزدیکان خود به خصوص پدر و مادر، الگوبرداری می‌کنند و تصور می‌کنند، که کار درست را انجام می‌دهند، اگر دوست ندارید، کودک شما به سمت لوازم آرایشی برود، جلوی چشمان او آرایش نکنید. کودکان آن چیزی را که می‌بینند، به خاطر سپرده و انجام می‌دهند.
 • کودکان، رژلب، لاک، رژگونه و مواد آرایشی رنگارنگ را بیشتر دوست دارند و تمایل بیشتری، به استفاده از آن‌ها دارند، این مواد آرایشی جذاب و رنگی، حتی برای بزرگسالان نیز وسوسه انگیز است. شما می‌توانید، این‌گونه مواد آرایشی را، از جلوی چشمان کودک خود پنهان کنید و داخل کمد یا کشو خود بگذارید.

بیشتر بدانیم

 • اگر کودک خود را در حین آرایش کردن مشاهده کردید، به او نگویید، ای وای چقدر زیبا شدی و شگفت زده شوید و از او عکس بگیرید. این برخورد شما باعث می‌شود، کودک فکر کند، که کار درستی انجام داده است و چون شما او را تشویق کردید، پس او با این کار زیباتر شده است، در نتیجه، کودک این کار را تکرار می کند و حس می‌کند، پیش از این زیبا نبوده است.
 • شما می‌توانید، لوازم آرایشی کودکان، که دارای مواد ضد حساسیت هستند، برای کودک خود تهیه کنید. این مواد، آسیب کم‌تری به پوست صورت او وارد می‌کنند، هم چنین، عطرها و اسپری‌ها مخصوص کودکان در بازار وجود دارد، که برای کودکان مناسب است و احتمال بروز مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد. اما بهترین روش این است، که فرزند خود را متقاعد کنید، که بدون آرایش زیبا و بدون نقص است. 
 • به کودک خود آموزش دهید، آرایش کردن مخصوص بزرگسالان است و او اجازه ندارد، به لوازم آرایشی شما دست بزند، این موضوع را با مهربانی و لحنی کودکانه به او بگویید. اگر با پرخاش و لحنی تند با او حرف بزنید، او نسبت به این موضوع حساس‌تر می‌شود و مطمئن باشید، هنگامی‌که در حال آشپزی کردن هستید یا حواس شما پرت است، فرزند شما مخفیانه، به سراغ لوازم آرایشی می‌رود. 
 • به او بگویید، پوستی زیبا و لطیف دارد، که بسیاری از افراد آرزوی چنین پوستی را دارند. برای او توضیح دهید، که دامنه آسیب مواد آرایشی، تا چه اندازه می‌تواند گسترده باشد و چه آسیب‌هایی که به پوست وارد می‌کند. او باید آگاه باشد، که سلامت پوست بسیار مهم است. علاوه بر آن، برای کودک خود خط قرمز تعیین کنید و در موارد محدودی به او اجازه دهید، از لوازم آرایشی، با اجازه شما استفاده کند.
 • کودک را تهدید نکنید و به او نگویید، پدرت که آمد، تکلیفت را روشن می‌کنم. این گونه برخورد‌ها باعث می‌شود، امیال کودکان سرکوب شود، زیرا آنان در سنین حساسی قرار دارند. دختربچه‌ها نیز همانند خانوم‌ها، به زیباتر شدن علاقه نشان می‌دهند و این طبیعت جنس زنان است، که در هر سنی که باشند، زیبایی برای آن‌ها اولویت دارد. برخورد تند و تهدید آمیز، باعث می‌شود، کودک میل و علاقه خود را سرکوب کند و این موضوع در بزرگسالی، برای او تبدیل به عقده خواهد شد.

توضیحات بیشتر

 • نگرانی والدین، از آن‌ جایی شروع می‌شود، که کودکان دائما به سراغ لوازم آرایشی می‌روند و تا حواس مادر پرت می‌شود، با رژ و رژگونه، به صورت خود حمله می‌کنند یا در موقعیت‌های زمانی و مکانی نامناسب، این کار را انجام می‌دهند. به کودک خود آموزش دهید، فقط می تواند در منزل با اجازه شما، آرایش کند.
 • لوازم آرایشی را دم دست قرار ندهید. اگر در تربیت فرزند خود، به شدت سخت‌گیر هستید و این موضوع باعث ناراحتی و نگرانی شما شده است، لوازم آرایشی خود را از روی میز جمع کنید و داخل کمد یا کشو، جایی که کودک به آن دسترسی نداشته باشد، قرار دهید. 
 • برخی اوقات، به کودکان اجازه دهید، از لوازم آرایشی به میزان کمی استفاده کنند. اگر در این موضوع به شدت سخت‌گیری کنید و کودک را از این کار منع کنید، ممکن است کودک لجبازی کند و میل به آرایش کردن، در او بیشتر شود. در موارد محدود، با او کنار بیایید.
 • به کودکان بیاموزید، به جای استفاده از کرم پودر، از کرم ضد آفتاب، مرطوب کننده‌ها و وازلین استفاده کند. به او بگویید، این‌گونه محصولات، به پوست او صدمه نمی‌زند و پوست او را لطیف‌تر و براق‌تر می‌کند. بهترین کرم ضد آفتاب برای کودکان و جلوگیری از آفتاب سوختگی، ضد آفتاب‌های فیزیکال است، که عاری از فیلترهای شیمیایی است و SPF آن بین ۳۰ تا ۵۰ است.
 • درباره الگو برداری و همانند سازی برخی پسر بچه‌ها، با مادر یا خواهرشان باید دقت کرد. در صورتی که پسر بچه‌ها، رفتارهایی مغایر با جنسیت خود دارند مانند آرایش کردن یا تمایل دارند، در جمع‌های زنانه حضور داشته باشند و دوست ندارند با پدر خود جایی بروند، این رفتارها امکان دارد، پیامدهای ناخوشایندی در زندگی فردی و اجتماعی کودک، به همراه داشته باشد. در این وضعیت، به صورت منطقی و با لحنی مناسب، با کودک خود صحبت کنید و اختلاف و تفاوت‌های رفتاری بین زن و مرد را، برای او توضیح دهید. در این کار می‌توانید، از یک مشاور کودک کمک بگیرید.

برخورد اولیه شما، در مواجه شدن با چنین صحنه‌ایی بسیار مهم است. برخورد پرخاشگرانه و تند، می‌تواند شرایط را بدتر کند، با کودک خود صحبت کنید و به او بگویید، او زیباترین فرشته دنیا است و چهره او برای زیباترشدن، به هیچ گونه مواد آرایشی نیاز ندارد، برای او توضیح دهید، در سنین بزرگسالی، اجازه دارد برای خود لوازم آرایشی تهیه کند. به کودک خود آموزش دهید، که باید مراقب سلامت و شادابی پوست خود باشد و مواد آرایشی، شادابی و سلامت پوست او را از بین می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *