دسته‌بندی نشده

ماندگاری لوازم آرایشی چقدر است

ماندگاری لوازم آرایشی

ماندگاری لوازم آرایشی عمر مفید لوازم آرایشی

ماندگاری لوازم آرایشی برای آنهایی که زیاد از لوازم آرایشی استفاده میکنند شاید عمر مفید لوازم آرایشی مهم نباشد اما اگر استفاده شما از لوازم آرایشی زیاد نیست بهتر است با عمر مفید و میزان ماندگاری لوازم آرایشی مختلف آشنا شوید.

آیا می دانستید که لوازم آرایش هم عمر محدود و تاریخ انقضا دارند؟ از آن جایی که پوست ارگان بسیار مهمی است توجه به تاریخ انقضای محصولاتی که برای آن استفاده می کنیم نیز هائز اهمیت است.

در این مطلب از مجله زیبایی آلامتو می خواهیم به مدت زمانی که می توانید از هر کدام از لوازم آرایش تان استفاده کنید بپردازیم لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

چرا باید به تاریخ انقضای محصولات آرایشی اهمیت بدهید؟

برای آن دسته از افرادی که می پرسند چرا توجه به تاریخ انقضای لوازم آرایش مهم است، باید بگویم که لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته می تواند محل پرورش باکتری ها باشد، پس از این حیث می تواند سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

محصولات مملو از باکتری می توانند باعث تحریک چشم یا عفونت، یا شیوع آکنه و بثورات پوستی شوند که هیچ یک از این ها خوب نیست.

محل نگهداری لوازم آرایش مهم است

لوازم آرایشی خود را از دمای بالا و محیط های مرطوب دور نگه دارید و در عوض آنها را در مناطق خنک، خشک و تاریک نگه دارید. این نه تنها باعث افزایش ماندگاری محصولات آرایشی شما می شود، بلکه چنین محیط هایی برای رشد باکتری ها نیز مساعدت کمتری دارند.

ماندگاری لوازم آرایشی راهنمای عمومی برای مدت زمان نگهداری لوازم آرایش

محصولات باز نشده زمینه ای برای رشد باکتری ها نیست، بنابراین در صورتی که هنوز تا به حال از محصولی استفاده نکرده و پلمپ آن را باز نکرده اید، مشکلی در این زمینه ندارد. اما همان قدر که حتی یک بار از یکی از این لوازم آرایشی استفاده کردید، باید به مدت زمان استفاده از آن توجه کنید.

به زمانی که محصولات آرایشی تان را باز می کنید دقت کنید

آیا به یاد دارید که اولین بار کی از ریمل تان استفاده کردید؟ یا آیا به یاد دارید اولین بار چه زمانی پلمپ کرم پودرتان را باز کردید؟ قطعا خیر! این چیزی است که اکثر خانم ها به آن بی توجه هستند، اما به یاد داشتن آن مهم است و می تواند به شما کمک کند که تا چه زمانی قابلیت استفاده را داراست.

بنابراین اولین قدم این است که عادت کنید هنگام باز کردن هر کدام از محصولات آرایشی تان، یک تکه برچسب دیگر به بسته بندی روی آن بچسبانید و تاریخ شروع استفاده از آن را یادداشت کنید.

ماندگاری لوازم آرایشی دوام محصولات پودری بیشتر از محصولات مایع است

به دلیل رطوبت و روغنی که غالباً در محصولات مایع موجود است، به اندازه محصولات پودر دوام نمی آورند. با لمس نکردن مستقیم محصولات مایع می توانید ماندگاری آن را بیشتر کنید. به عنوان مثال، کرم موجود در یک بطری پمپی، که نیاز نیست انگشت خود را مستقیم وارد کنید، به طور معمول بیش از قوطی های کرم دوام می آورند.

اگر لوازم آرایشی شما حالت پمپی نیستند، می توانید با استفاده از یک قاشق کوچک یا مواردی از این دست، مقدار کمی از آن را بیرون بیاورید، به جای اینکه انگشت تان را مستقیم در آن فرو کنید.

نحوه خواندن تاریخ انقضای لوازم آرایشی

ممکن است تاریخ انقضای درج شده روی برندهای یک محصول متفاوت باشند. بخشی از دلیل آن متفاوت بودن محصولات آرایشی و بهداشتی این است که حاوی مواد مختلفی هستند و این تفاوت های موجود در دستور العمل ها می تواند در دوام آن تفاوت ایجاد کند.

به پایین یا کنار محصول یا به عنوان مثال کرم ضد آفتاب خود نگاه کنید، اغلب یک نماد کوچک را می بینید که شبیه ظرف درب باز است. درون این نماد یک عدد مانند 1 ، 2 ، 3 ، 6 ، 12 ، 18 یا 24 و یک حرف وجود دارد. M به معنای ماه و Y به معنای سال است. اگر در داخل این نماد نوشته شده باشد M6، پس می دانید که مثلاً 6 ماه پس از باز شدن منقضی می شود.

ماندگاری لوازم آرایش  پس از باز شدن:

ریمل: 2 الی 3 ماه. باکتری ها می توانند روی برس ریمل جمع شده و باعث سوزش چشم شوند. در صورت ایجاد بوی نامطبوع و یا گرفتگی ریمل، زودتر آن را دور بریزید. در صورت بروز هرگونه تحریک چشمی، حتماً تمام آرایش چشم خود را دور بریزید و لوازم آرایش جدیدی بخرید.

کرم: فرم پودر: 18 ماه. فرم مایع: 6-12 ماه. باکتری ها می توانند درون آن رشد کنند و باعث آکنه یا تحریک پوست شوند. در صورت ایجاد بوی بد زودتر آن را دور بریزید.

کانسیلر: فرم پودر: 2 سال. مایع: 1 سال. درون کانسیلر هم باکتری ها می توانند رشد کنند و باعث تحریک پوست شوند. اگر رنگ کانسیلر شما تغییر کرده است زودتر آنرا بریزید زیرا این نشان می دهد از تاریخ انقضای آن گذشته است.

ادامه مطلب ماندگاری لوازم آرایشی

رژگونه: فرم پودر: 2 سال. فرم کرم: 1 سال. برای تقویت ماندگاری رژگونه پودری، به طور مرتب براش خود را بشویید تا از تجمع روغن در اثر مرطوب کننده و زیرسازی خلاص شوید.

سایه چشم: فرم پودر: 2 سال. فرم کرم: 3 الی 6 ماه. اگر عفونت چشم دارید، توصیه می شود زودتر از استفاده از سایه چشم را متوقف کنید، زیرا این محصول با چشمان شما تماس نزدیک دارد.

خط چشم: فرم مایع: 2-3 ماه. فرم مداد : 1 تا 2 سال، به شرطی که بین استفاده تیز شود. همانند سایه چشم، خط چشم نیز می تواند به راحتی آلوده شود و باکتری ها را به اطراف پخش کند، و از آنجا که شما این محصول را نزدیک چشم خود استفاده می کنید سالم بودن آن بسیار مهم است. مداد در صورت تیز شدن مرتب، که باعث از بین رفتن رشد باکتری می شود، ماندگاری بیشتری دارد.

رژ لب و خط لب: 1 سال. در صورتی که رژ لب سخت شده باشد و پخش آن مشکل باشد یا بوی نامطبوع ایجاد کند، یعنی تاریخ انقضای آن گذشته است.

لاک ناخن: مگر اینکه وقتی لاک را تکان می دهید ترکیب نشود، در غیر اینصورت لاک ناخن به مدت نامحدود خوب و قابل استفاده است.

برس های آرایشی: وقتی موهای براش خراب شوند یعنی باید آن ها را دور بیندازید. در غیر این صورت با آب ولرم و یک شامپو / صابون ملایم آن را هفتگی تمیز کنید تا از باکتری ها در امان بمانید.

پودر فیکس: 2 سال.ماندگاری لوازم آرایشی

لوازم بهداشتی نیز تاریخ مصرف دارند

ممکن است ما اصلا به این موضوع دقت نکنیم، اما سایر محصولات موجود در لوازم بهداشتی ما نیز می توانند با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض باکتری در اثر استفاده، اثربخشی خود را از دست بدهند. بسیاری از قوانین مشابه در مورد لوازم آرایش که در بالا ذکر شد، در مورد لوازم بهداشتی نیز صادق است.

به عنوان مثال مرطوب کننده ها باید بعد از یک سال دور ریخته شوند. شامپو و نرم کننده نیز باید بعد از دو سال دور انداخته شود. تاریخ انقضای خمیر دندان معمولاً دو سال است و شاید تعجب آور باشد اگر بدانید اسفنج حمام باید هر 3 تا 6 هفته تعویض شود.ماندگاری لوازم آرایشی

راه های تشخیص تاریخ انقضای محصولات آرایشی

از آن جا که تشخیص تاریخ انقضای محصولات آرایشی بسیار ضروری است روش‌های مختلفی برای تشخیص آن  وجود دارد که در ادامه این مطالب به آن ها می پردازیم.

  • بررسی برچسب PAO روی محصولات آرایشی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی باید در یک بسته‌بندی مهر شده قرار گرفته باشند. علامت اختصاری تاریخ تولید و انقضا PAO مخفف This period After opening که نشان‌دهنده مدت ماه‌های استفاده محصول پس از بازشدن است. این نماد به‌صورت تصویری از یک جعبه باز شده پشت محصولات آرایشی نمایش داده می‌شود و به‌صورت عدد و M ثبت می‌شود مثلاً 24 M یعنی مصرف‌کننده مجاز است تا 24 ماه بعد از بازکردن از محصول استفاده کند. البته باید بدانید که در چه ماهی بسته‌بندی محصول را بازکرده‌اید تا مدت‌زمان را محاسبه کنید. مثلاً ریمل ممکن است با 6M تاریخ انقضا ثبت شده باشد اما کانسیلر با مدت‌زمان بیشتر 12M مهر شود. به‌طورکلی محصولات آرایشی چشم مثل ریمل دوام کمتری دارند.

  • بوی نامطبوع محصولات آرایشی نشان فاسد شدن

رایج‌ترین راه  تشخیص تاریخ انقضای محصولات آرایشی، بو کردن آن است. محصولات آرایش چشم را می‌توان به این وسیله بررسی کرد. این روش را در ریمل امتحان کنید؛ اگر بویی شبیه به بنزین داشت، به فاسد بودن آن مطمئن شوید. برای جلوگیری از فاسد شدن ریمل بعد از مصرف، در آن را ببندید تا هوا به داخل آن وارد نشود .

ماندگاری لوازم آرایشی ادامه مطلب

  • تغییراتی در بافت و رنگ محصول آرایشی

اگر در بافت محصولات آرایشی تغییرات ظاهری مثل ظاهر ناهموار و شل مشاهده کردید، احتمالا بافت آن از بین رفته است. به خصوص این حالت در کرم پودرهای تکه تکه شده کاملا واضح است و در این حالت، نشانه خشک شدن محصول است. به طور کلی اگر محصولات آرایشی به رنگ برنجی یا نارنجی تغییر کرد، مطمئن باشید که فاسد شده است. در ادامه تغییر شکل مواد آرایشی مختلف را با یکدیگر به دلیل گذر از تاریخ انقضا بررسی می کنیم.

  • محصولات مایع به شکل توده‌ای تغییر پیدا می کنند

تغییر حالت محصولات آرایشی بر پایه مایعات متفاوت است. اگر احساس هر تغییر شکل مثل برآمدگی در محصولات آرایشی کرده اید حتما آن را دور بریزید، زیرا این تغییرات نامطلوب نشانه رشد باکتری است.

  • لایه‌های گچی یا خاکستری

شکل محصولات آرایشی پودری مانند کرم پودرها به صورت لایه گچی یا خاکستری تغییر پیدا می کنند. اگر چنین حالتی را مشاهده کردید، به نامعتبر بودن آن شک نکنید.

  • لکه‌های سفید رنگ بر روی محصولات آرایشی
  • ماندگاری لوازم آرایشی

اگر بر روی محصولات آرایشی مثل مداد چشم یا خط لب، لکه‌های سفیدی مشاهده کردید، به فاسد بودن آن مطمئن شوید. در این حالت مدادها قابل تراشیدن نیستند و نمی توانید بیشتر از آن‌ها استفاده کنید.

چک کد تاریخ انقضای محصولات آرایشی در وبسایت Checkcosmetic

یک روش دیگر برای تشخیص تاریخ انقضا از روی بارکد است، وب‌سایت‌هایی است که اطلاعات موردنیاز محصولات آرایشی را در اختیار شما قرار می‌دهند. یکی از نمونه سایت‌ها، Checkcosmetic است. این وبسایت به شما کمک می‌کند تا تاریخ تولید لوازم آرایشی را با کد دسته‌ای یا شماره لات پیدا کنید. اعداد لات معمولاً در قسمت بیرونی محصول ثبت شده‌اند. کد دسته‌ای هم شماره‌ای است که به تولیدکننده یا تأمین‌کننده امکان شناسایی دسته محصول را می‌دهد. این کد را می‌توانید در قسمت پایینی جعبه پیدا کنید.

ماندگاری لوازم آرایشی آیا محصولات بسته بندی شده منقضی می شوند؟

محصولات بسته‌بندی‌شده مانند لوازم آرایشی باز دارای تاریخ انقضای محدودی هستند. فرقی نمی‌کند که درب محصولات باز یا بسته باشد، زیرا با گذر زمان مواد آرایشی خراب می‌شوند، بنابراین استفاده‌نکردن از محصولات آرایشی نه‌تنها به نفع شما نیست بلکه به ضرر شما نیز تمام می‌شود، زیرا هم مبلغی بابت آن پرداخت کرده‌اید و دوم اینکه نمی‌توانید از آن استفاده کنید و گزینه‌ای جز انداختن در سطل آشغال ندارید. اما این شانس را هم دارید که اگر به‌درستی نگهداری کرده باشید، ماندگار باقی بماند.

تاریخ انقضای محصولات آرایشی بسته بندی شده چقدر است؟

تشخیص زمان انقضای محصولات دارای بسته‌بندی کمی سخت‌تر از محصولات باز است، زیرا روی بسته‌بندی چاپ نشده است. اما یک قانون کلی وجود دارد و آن این که اگر محصولات آرایشی را در یک محیط خشک و خنک نگهداری کنید، بین ۲ تا ۳ سال دوام دارند. به طور کلی محصولات حاوی روغن مانند کانسیلرهای کرمی زودتر فاسد می‌شوند و محصولاتی که حاوی مواد طبیعی بدون نگهداری قوی باشند، احتمال فاسد شدنشان بیشتر است، حتی اگر استفاده نشوند.

ماندگاری محصولات آرایشی به چه نکاتی بستگی دارد؟

نگران فاسد شدن محصولات آرایشی نباشید زیرا می‌توانید با رعایت نکاتی، به دوام و ماندگی محصولات آرایشی اضافه کنید. بسیاری با گمان اینکه محصولات آرایشی در یخچال دوام بهتری خواهند داشت، آن‌ها را در یخچال نگهداری می‌کنند. غافل از اینکه واکنش مواد آرایشی با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به نکات مهم برای نگهداری بهتری محصولات آرایشی اشاره خواهیم کرد.

  1. مواد آرایشی را در برابر نور خورشید قرار ندهید

گرم شدن محصولات مراقبت از پوست تاثیر منفی بر کارایی آن خواهد داشت. بنابراین از قرار دادن آن ها در برابر نور خورشید خودداری کنید، زیرا به مرور زمان مواد آرایشی اکسیده می شوند.

ماندگاری لوازم آرایشی برخی مواد آرایشی در یخچال ماندگاری بیشتری دارند

دمای خنک بر عملکرد مثبت برخی محصولات آرایشی تاثیر زیادی دارد. محصولات پوستی حاوی رتینول و ویتامین سی ماندگاری بیشتری در یخچال خواهند داشت. رژ لب‌ها هم جزو لوازم آرایشی هایی هستند که در یخچال طراوت بهتری دارند؛ به خصوص اگر در  فصل تابستان، رژ لب تان در حال آب شدن است، آن را در یخچال نگهداری کنید تا رژ لب به حالت جامد و اولیه بازگردد.

مواد آرایشی را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید.

بخار حمام به شدت مواد آرایشی را از بین می برد، زیرا فضای مرطوب مکان مناسبی برای پرورش کپک و باکتری ها است. به طور کلی تمام موادی که در حمام بسته بندی نشده اند، آمادگی فاسد شدن دارند. بنابراین هرگز محصولات آرایشی را در محیط مرطوب قرار ندهید.

از قرار دادن مواد آرایشی در دمای انجماد اجتناب کنید

همانطور که گرمای بیش از حد به مواد آرایشی آسیب می زند، سرمای زیاد نیز مضر است؛ بنابراین بهتر است که مواد آرایشی را در یک دمای متعادل قرار دهید. انجماد مواد آرایشی مثل لوسیون و کرم و سپس ذوب شدن آن مواد آرایشی را فاسد می کند.

طرز استفاده صحیح مواد آرایشی را بیاموزید

طرز استفاده صحیح محصولات آرایشی و بهداشتی به ماندگاری آن کمک می کند. محصولاتی مثل کرم دست که با انگشت روی دست ها می کشید، راه را برای تجمع باکتری و قارچ ها باز می کند. همچنین چوب ریمل ها هم یک عامل موثر برای تجمع میکروب ها به شمار می روند.

 قبل از آرایش دست‌تان را بشویید ماندگاری لوازم آرایشی

شاید فکر کنید که این نکته کاملا بدیهی است اما حقیقتا بسیاری از نکات ساده بهداشتی را فراموش می کنی. شستن دست‌ها قبل از آرایش کردن از انتقال میکروب و باکتری به پوست جلوگیری می کند. روش دیگر اینکه حتما  لوازم آرایشی مثل اسفنج و برس را تمیز کنید تا راه  انتقال میکروب‌ها را به پوست‌تان ببندید.

از کجا بفهمیم تاریخ انقضا کرم گذشته است؟

این سوال بیشتر برای افرادی مطرح می‌شود که از محصولات آرایشی و بهداشتی به طور مرتب استفاده نمی‌کنند. اما محصولات پوستی نیز مانند سایر لوازم آرایشی تاریخ انقضای مشخصی دارند. به طور کلی محصولات پوستی در شیشه بهتر از پلاستیک نگهداری می شوند، زیرا ظروف پلاستیکی حاوی مواد شیمیایی هستند و می توانند سمی باشند.

لایه بردارها و محصولات مراقبت از پوست

محصولات بهداشتی و مراقبت های پوستی در دسته لوازم آرایشی قرار نمی گیرند و برخی مانند کرم های ضد آفتاب و درمان آکنه، زیر مجموعه دارو و درمان هستند. محصولات دارو و آرایشی باید از نظر پایداری مواد آزمایش شوند و تاریخ انقضا داشته باشند. برای اینکه به تاریخ انقضای کرم لایه بردار و سایر محصولات پوستی پی ببرید، باید  به دنبال تصویر ظرف باز شده یا یک عدد در پشت جعبه محصول باشید. یکی از این اعدادها ۶،۱۲، ۲۴ یا ۳۶ را پشت جعبه پیدا خواهید کرد. اگر عددی را پیدا نکردید، طبق قانون کلی می توانید تا ۳ سال از لایه بردارها استفاده کنید. به طور کلی کرم های پوستی و محصولات مراقبت از پوست بین ۶ تا ۱۰ ماه دوام دارند.

محصولات مراقبت از مو  تا چه مدت دوام دارند؟

درج تاریخ انقضای محصولات مو نیز اجبار نیست اما قانون کلی این است که محصولات باز شده بعد از گذشت ۱۲ ماه، اعتباری ندارند اما اگر محصولات مو استفاده نشوند، تا ۳۶ ماه می توان از آن استفاده کرد. این شامل تاریخ انقضا ماسک مو و سایر محصولات مراقبت از مو می شود.

ماندگاری لوازم آرایشی مدت زمان دوام پرایمرها

پرایمرها نقش تعدیل کننده آرایش را دارند و در همه قسمت‌های صورت شامل زیر سایه چشم، ریمل، کرم پودر را پوشش می دهند و باعث دوام آرایش می شوند. پرایمرهای صورت شامل مات کننده صورت، لب، سایه چشم و ناخن تا ۱۲ ماه و در برخی حالات تا ۲۴ ماه ماندگاری دارند.

ماندگاری لوازم آرایشی  ماندگاری رژ لب ها

بهترین مکان برای نگهداری و ماندگاری بیشتر رژ لب‌ها، یخچال است. رژ لب‌ها هم می توانند تا ۱۲ ماه ماندگاری داشته باشند و برخی از انواع رژ لب ها تا ۲۴ ماه نیز دوام دارند. اما در مورد برق لب‌ها شرایط فرق می کند، زیرا تنها بین ۶ تا ۱۲ ماه قابل استفاده هستند.

ریمل و محصولات آرایش چشم

ریمل و محصولات آرایش چشم حساس‌تر از بقیه لوازم آرایشی هستند بنابراین بین ۳ تا ۶ ماه دوام دارند و بعد از گذشت این مدت باید آن را دور بریزید. و نکته مهم اینکه هرگز ریمل را با دوستان تان استفاده نکنید زیرا احتمال انتقال آلودگی به چشم بیشتر خواهد شد.

انواع سایه های چشمی

به طور کلی سایه های پودر دوام بیشتری نسبت به سایه های کرمی دارند. سایه های پودر را می توان بین ۲۴ تا ۳۶ ماه استفاده کرد. اما سایه های کرمی تنها بین ۶ تا ۱۲ ماه دوام دارند.

ماندگاری لوازم آرایشی مداد چشم

مداد چشم ماندگاری بیشتری نسبت به رژ لب دارد زیرا می توان آن را تیز کرد. به طور کلی هر چه مداد چشم را بیشتر بتراشید، به عمر آن اضافه می شود. به طور کلی مدادهای چشم بین ۱۸ تا ۲۴ ماه دوام دارند و بعد از این مدت نباید از آن ها استفاده کنید.

لاک ناخن

برخی فکر می کنند که نگهداری طولانی مدت لاک ناخن آسیبی به ناخن نمی زند. اما برعکس در صورتی که از تاریخ انقضای آن بگذرد، این مواد می توانند به ناخن و پوست آسیب برسانند. عمر مفید لاک های ناخن معمولا ۲ سال است اما برای اینکه مطمئن شوید روی برچسب را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *